22 Nisan 2016 Cuma

Duvar Yazılarım 4


 • Sanki biraz daha gülümsese ağlayacak gibiydi yüzü adamın, kim olsa anlardı umutsuzluğunu, birkaç küçük bahanesi vardı yaşama sarılmak için, tanımadığı her duygu ilkin korku verir ya insana, bilinmezlik çelme oldu mutluluğu yakalama şansına.
 • Ne ağır yaşamlar sürerdi insanlar, onlara bakıp şükretmek miydi en insan yanımız? O zaman daha mı rahat edecekti vicdanlarımız?
 • Sevdiğiniz, o çok değer verdiğiniz insanları en son göreceğiniz vaktin çok yakınlarda olacağını bilseniz, onlara davranışlarınızı ne yönde değiştirirdiniz ya da onlara ne derdiniz bir düşünün, şimdi sizi bunları yapmaktan alıkoyan ne? Unutmayın, yarına ertelediğiniz her şey için yarın çok geç olabilir.
 • Hayatımızdaki bazı eksiklikler hissettiğimizden daha fazla konuşmamıza sebep olur. İster istemez birbirimize umut veririz. Hatta kendimizi bile kandırabiliriz. Bunu fark ettiğimizde gitme vakti gelmiş demektir. Bir kişiden gitmeden önce, onun kalbinden çıkış noktalarını bilirsek, o vakit geldiğinde kimse üzülmez. Vedalar hüzün değil, huzur getirir. Acı çektirmediğimiz sürece karşımızdaki her şeyi bilmek zorunda değildir.
 • İş hayatında mutlu olmak istiyorsan sadece sevdiğin işi yapacaksın, seni anlamlı kılan, zorluklarla baş etmek bile keyif verecek sana. Özelde mutlu olmak istiyorsan ömür boyu sadık olduğun yalansız bir ilişkin olacak. Çocuklarının yüzüne utanmadan bakabileceksin. He bir de önce sen kendi değerini bilecek hakkını alabileceksin hayattan. Böylece başkalarının sahip olduğu şeylere bakıp hasetlenmezsin. Kısaca sevgi ve huzuru hak edeceksin.
 • Bazen normalde üzülmen gereken şeyler olduğunda üzülemediğini hatta bir uykudan uyandığını hissetmek ve garip bir huzur duymak, anormal midir? Hayır can, bu bir hatayı sonlandırdığını gösterir.
 • Akıllı adamla konuşurken iki kere düşünüyorsan, olmayanla konuşurken dört düşün. Zira onların söylediklerine verecekleri anlam senden çok uzak ve tepkileri zararlı olabilir. Bu bağlamda sessizlik bazen en iyisidir, onlar gerçeği algılamakta hep çok geçtirler.
 • Haksızlığı fark etmek için yalnız kendine yapılmasını bekleyenler, kendini kurtarınca her şeyi unutup sırtını ihtiyacı olanlara dönenler, söylediği lafları yiyenler, bir zahmet uzak durun.
 • Hayatta hiçbir şeye zekâdan daha fazla hayranlık duymadım. Kurnazlıksa son derece seviyesizce gelir hep. Ve ikisi arasında şöyle bir fark vardır; zekâ uzun vadeli kazanç getirir, diğeri kısa, geçici ve hak edilmemiş.
 • Ne sevebilme kabiliyetimin çokluğu iyi yapar beni, ne öfkemin çokluğu kötü. Hangisi olacağımı sana karşı sen belirliyorsun çünkü. Menfaat gözlüklerini takıp bakıyorsun ya zaten göremezsin özümü.
 • Ne zaman yeni bir insan tanısam, yeni bir evren gördüm, çevremi benle örten koca bir örtü gördüm. Öyleyse nasıl derim bilgim yeterlidir her şeyi algılamaya. Bu dünya insanı kendi ile kandırır. Kendini tanımak sınırlarını, başkalarını tanımak sınırsızlıkları öğretiyor. Bu yüzden tek gerçeğim öğrenmek gerisi elbet eriyip gidiyor.
 • Hırsların yüzünden harcadığın insanlar gibi, harcadıkları zaman o çok değer verdiklerini, anlayacaksın O'nun kutsal adaletini. Unutma en siyah yüreklinin bile kendi için beyaz bir kıymetlisi vardır.
 • Gerçekte neyin fırsat olduğunu asla bilemezsin, fırsatın hayrını zaman gösterir.
 • Ne istediğini gerçekten bildiğinde, onları kelimelere döktüğünde ve teslim olmayıp sürekli denediğinde, hepsi sana gelecek, göreceksin.
 • Yaklaş sana bir sır vereyim. Bu zamanda kaybetmeni isteyenlere, pes ettiğini düşündükleri anda beyin kaslarını göstereceksin. Yere dinlenmek için düşüp, yepyeni bir başarıyla ilerleyeceksin. Doğruluğun en büyük torpilin olacak. En azından birkaç şeyi senden iyi kimse yapamayacak. Seni sevmeyen bile seni sayacak. Bilgi en büyük rehberin olacak. Onlar rahat koltuklarında otururken yaşa başa bakmadan her gün gelişeceksin. İşte o zaman aranmayacak, aranacaksın. İşte o zaman eyvallahın olmayacak. İhtiyacı olana her dem yardım edecek, hak edene haddini bildireceksin.
 • Zeki insanları kolay yönetemezsiniz, onlar bir şekilde doğru bildiklerini yaparlar. Bu nedenle karar vermek gerekir bu kişiyi yönetmek mi bana daha çok şey kazandırır yoksa onu özgür bırakmak mı? Cevabınız özgür bırakmaksa yönetebilmenin canı cehenneme.
 • Söyleyin sizce nedir mutluluk? Bence mutluluk anlardadır. Doğaldadır. Dostla bir kahve içimidir mesela, ufak tefek olsa da başarılardadır, çirkin şeylerin içinde güzeli görebilmektedir, gücün varsa paylaşmak, yoksa aracı olmaktır, sevginin karşılıklı olmasıdır mutluluk, düşünmektir, fikirlerini savunurken gerektiğinde kavga etmektir, boyun eğmemektir ve daha milyarlarca neden bulabilmektir mutlu olmak için. Hayatın mucizelerine inanmak ve açık olmaktır.
 • En derin duygular sessizdir, sessiz ve gösterişsiz. Sergilenmez, hissedilir, yaşanır doyasıya, içinde boş vaatler yoktur ve sonsuza kadar endişesi barındırmaz. Şimdi o duygulardan birine sahip olduğuna inanıyorsan tadını çıkar çünkü çoğu hiç yaşayamaz.
 • Pek çok şeye sahip mutsuzlara baktım, gördüğüm şey aynıydı. Kendi hayatlarının sahibi değildiler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder