22 Mayıs 2016 Pazar

Bir Eğitimin Özü

İletişim eğitimlerinde, eğitime başlamadan önce minik bir uygulama yaptırırım. Gerçekten çok mutlu oldukları bir anı hatırlamalarını söyler sonra o an ile ilgili ayrıntılı bilgi vermelerini isterim. Mutluluk duygusunun altında yatan diğer duyguları keşfetmelerini sağlarım. Mesela, biri çocuğunun doğumunu anlatır, çok mutlu oldum der, derinine inerim duygunun, peki altında nasıl bir duygu vardı, ne hissettin, mutlu olmana sebep neydi? Genelde şöyle cevap verir, o savunmasız canlının sorumluluğunu almak mutlu etti, peki neden derim, biraz sıkıştırdıktan sonra şöyle derler genelde, kendimi önemli hissettim. Sonra farklı bir örneğe geçeriz, herkesin yapamazsın dediği bir şey başarmıştır mesela, cevap aynı yere çıkar; kendimi önemli hissettim.

Ve konuyu etkili iletişime şöyle bağlarım; hemen hemen tüm insanlar kendilerini önemli ve değerli hissetmek ister, bunun tersini yaparsanız onlarla asla iletişime geçemezsiniz. Ve derim ki; otellerde misafirlerimizi mutlu etmek için buradayız. En büyük görevimiz bu, öyleyse onları önemli ve değerli hissettirmek zorundayız. Kurtulun egolarınızdan ve karşınızdaki insanı önemli hissettirin. Ancak böyle etkin iletişim gerçekleşir.

Evet, çalışanlarınızı memnun etmekte böyledir, onların değerli olduğunu hissettirmek gerekir. Ama bu iş öyle sadece söyleyerek olmaz. Göstereceksin. Artık kabul edin değerli yöneticiler, siz biz iyiysek başarılısınız. Ve işimizi en iyi şekilde yapmamız için bize hizmet edin. Edin ki, önemli ve değerli hissedelim, hissedelim ki önemli ve değerli hissettirelim.

Hala çağ dışı yönetim şekilleriniz şimdiki nesil için uygun değil. Severim de döverim de ya da en iyiyi hep ben bilirimler sökmüyor artık bize. Fosil yöntemlerinizi unutun ve biz eğitimcilere kulak verin, çünkü bizler size bilginin en yenisini, en geçerlisini sunuyoruz. Bizi ret etmek yerine, yararlanın etimizden sütümüzden. Bizim görevimiz almak ve vermek, bizim astımız, üstümüz yok. Bizim için önemli olan sizlerin statüleri değil, daha derin bir şeyler. Bırakın hatalarınızı yüzünüze söyleyelim, birlikte düzeltelim. Çünkü en iyi kazanç, kazan kazan metodu ile elde edilir. Birimizin kazanması için diğerinin kaybetmesi gerekmez. Gelin bunu yaşayarak öğrenelim…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder