24 Temmuz 2016 Pazar

Neden Çalışırız?

Neden çalışırız? Hemen oradan birilerinin para kazanmak için dediğini duyar gibiyim. Ama aslında kendimizi gerçekleştirmek için çalışırız. Nasıl mı? Diyelim ki ortalamanın üzerinde para kazanıyoruz. Ne isteriz? Sevdiğimiz bir işte çalışmak. Diyelim ki sevdiğimiz bir işte çalışıyoruz, ne isteriz? O işi gerçekleştirmek için gereken şeylere sahip olmak, bu bizim yapabileceğimiz şeyler de olabilir, şirketin bize vereceği şeyler de. Mesela yaptığımız işe saygı duyulsun isteriz. Sevdiğimiz işi yapabilmek için gereken kaynaklar bize sağlansın isteriz. En önemlisi yaptığımız işin insanlara fayda sağlamasını isteriz. Çünkü ancak o zaman aldığımız paranın bir değeri vardır.

Evet aldığın para önemlidir, evet kariyerin önemlidir, kendine yaptığın yatırımın işinde kendini göstermesini istersin. İşte bu çok önemli, kendine yaptığın yatırım. İşinizde kendinize yatırım yapıyor musunuz? Güçlü yönlerinizi iyice güçlendirip, zayıf yönleriniz üzerinde çalışıyor musunuz? İşinizi teknik anlamda geliştirirken kendinize kişisel gelişiminize de yatırım yapıyor musunuz? İş yerinizde sağlam bir performans değerlendirme sistemi varsa, gerçekten çok şanslısınız, iş yeriniz size eğitim verdiriyorsa çok şanslısınız. Eğitime direnmek yerine isteyerek yetkinliklerinizi artırıyor musunuz?


Kazandığım para elbet önemli, aldığım sosyal haklar elbet önemli, şirketimden aldığım her şey çok önemli, bununla birlikte kendime ve ona neler verdiğim de çok önemli. Ben kazanmaya ve kazandırmaya inanıyorum ve bunun adilce olmasını istiyorum. Her şeyden önemlisi, yaptığım her neyse insana faydalı olsun istiyorum. Eğer bu denge çalıştığım yerde yoksa söylenmiyorum ya da işimi aksatmıyorum. Ama bir şeyleri değiştirmek ya da elveda demek en doğrusudur bunu biliyorum… 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder