24 Ocak 2017 Salı

Egonuz Gözlerinize Gölge Olmasınİnsan çalıştıkça, ürettikçe, fayda sağladıkça insan olur. Egoysa ön sırada oldukça var olur. Kimisi için hayat sahnede olmaktır, kimisi için sahne kulis fark etmez hatta ne kadar arka sıralarda olursa o kadar iyidir, yeter ki yaptığı şey insanların işine yarasın. Siz hangisisiniz?
Hayatta her şeye sahip mutsuz insanlar görürüm. Anlam veremem, soru işaretleri ile dolu gözlerle gözlemlerim. Her şeyleri vardır, mutlu ve iyi görünümlerinin altında bir şey eksiktir hayatlarında. En net onlarda görürsünüz paranın mutluluk getirmediğini. Çünkü ego açtır, ne kadar tatmin ederseniz o kadar genişler, ne kadar genişlerse o kadar ister.
Herkeste ego var elbet, belirli bir yere kadar da faydalı. Bununla birlikte onu terbiye etmek bir mesele. He etmezsek oyuncağı olabiliriz hem egonun hem de egomuzu besleyip yağımızdan sütümüzden yararlananların.
Ego kontrolü anın farkında kalarak yapılabilir mesela. Anda kalıp kendine sormalı insan, ne yapıyorum, neden yapıyorum, ne hissediyorum? Karşımdaki kim olursa olsun bir insan olduğunu ve benimle eşit olduğunu hatırlıyor muyum? Evet daha yetenekli olabilirim, daha tecrübeli ya da daha iyi eğitimli, yine de ben sadece insanım. Tek bir kaza, tek bir hastalık hatta ölüm, sahip olduğum her şeyi alabilir elimden.

Eğer üretmeye, çalışmaya, daha yüksek amaçlar için var olmaya çalışırsa insan, köleliğin en görünmeyen biçimine yani kendine köle olmaz ve akar gider zamanla. Bir su temizliği ve saflığı ile, kimselere sığınmadan aşar her güçlüğü. Ve işte o zaman ağzıyla değil, gözleri ile güler. Egonuz gözlerinize gölge olmasın…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder